Σαν σήμερα στην F1 – 14/3

Σαν σήμερα το 1993

Σαν σήμερα πραγματοποιήθηκε το τελευταίο Grand Prix της Νότιας Αφρικής στο Kyalami. Ο Alain Prost κατέκτησε την pole position, κατέγραψε τον ταχύτερο γύρο και κέρδισε τον αγώνα με τη Williams Renault, παρά την άσχημη εκκίνηση που τον είδε να χάνει τρεις θέσεις στην πρώτη στροφή από τους Ayrton Senna, Damon Hill και Michael Schumacher αντίστοιχα. «Είναι πολύ δύσκολο να βρεις τον συμπλέκτη», είπε μετά. “Δεν ήμουν πολύ σίγουρος και σχεδόν έσβησα τον κινητήρα.” Ήταν επίσης η 100η εκκίνηση του Mark Blundell και η πρώτη του θέση στο βάθρο. Στο τέλος τερμάτισαν μόνο πέντε μονοθέσια, κυρίως λόγω ατυχημάτων που προκλήθηκαν από την καταρρακτώδη βροχή που άρχισε προς το τέλος. Ο άτυχος Derek Warwick σε ένα μη ανταγωνιστικό μονοθέσιο της Footwork έκανε τετακέ και εγκατέλειψε λίγο πριν περάσει τη γραμμή του τερματισμού ενώ βρισκόταν στην 6η θέση.

Σαν σήμερα
Σαν σήμερα το 2010

Πραγματοποίηθηκε ο πρώτος αγώνας της χρονιάς στο Bahrain. Το 2010 είδε πολλές αλλαγές όπως την απαγόρευση των ανεφοδιασμών, την είσοδο τριών νέων ομάδων όπως της Virgin, της Lotus και της HRT και φυσικά την επιστροφή του Michael Schumacher με τη Mercedes. Επιπλέον οι οργανωτές του αγώνα επέλεξαν να προσθέσουν μια επιπλέον χάραξη από τη παραδοσιακή εισάγωντας ένα κομμάτι με αργές στροφές ανάμεσα στις στροφές 4 και 5. Ο αγώνας όμως δεν είχε πολύ ενδιαφέρον. Η Ferrari πέτυχε το 1-2 με νικητή τον Fernando Alonso στον πρώτο του αγώνα με τη Ferrari, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Felipe Massa. Ο Vettel ενώ βρισκόταν στην πρωτοπορία στο μεγαλύτερο διάστημα αντιμετώπισε προβλημα με τον κινητήρα και κατρακύλησε στην 4η θέση. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Lewis Hamilton με Mclaren-Mercedes.

Διαβάστε όλα τα νέα της Formula 1 εδώ, ενώ πλέον μπορείτε να μας βρείτε στο InstagramYouTube, Tik Tok, Discord και Twitter.