ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Σαν σήμερα στην F1 – 9/9

Σαν σήμερα το 1973

Σαν σήμερα διεξήχθη το Ιταλικό Grand Prix, με νικητή τον Ronnie Peterson. O Jackie Stewart τερμάτισε τέταρτος, παρά το γεγονός ότι είχε βρεθεί στην 20η θέση λόγω κλαταρίσματος, με το αποτέλεσμα αυτό να του αρκεί, για να κατακτήσει τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο του. Την νίκη πήρε ο Ronnie Peterson, με τον teammate του, Emerson Fittipaldi, να τερματίζει δεύτερος.

Jackie Stewart, Tyrrell, Italian GP 1973
Σαν σήμερα το 1979

Διεξήχθη το Ιταλικό Grand Prix, με νικητή τον Jody Schekter. H Ferrari έκανε ένα άνετο 1-2 μετά την εγκατάλειψη του Rene Arnoux, με τον Schekter να παίρνει την νίκη και το πρωτάθλημα και τον Gilles Villeneuve να τερματίζει δεύτερος. Οι 23 από τους 26 οδηγούς του αγώνα ήταν νικητές κάποιου Grand Prix, ενώ και οι 26 οδηγοί είχαν ανέβει έστω μία φορά στο βάθρο.

Italian Grand Prix 1979
Σαν σήμερα το 1984

Διεξήχθη το Ιταλικό Grand Prix, με νικητή τον Niki Lauda. Στους πρώτους γύρους, την πρωτοπορία είχε ο Nelson Piquet εωσότου ο κινητήρας της BMW παραδώσει πνεύμα. Έτσι, την πρωτοπορία πήρε ο Patrick Tambay, με τον teammate του Piquet στην Brabham, Teo Fabi, να βρίσκεται κοντά του. Ωστόσο, ο Niki Lauda τους προσπέρασε και τους δύο, παίρνοντας την νίκη, με τους Michele Alboreto κι Eddie Cheever να συμπληρώνουν το βάθρο, καθώς οι Tambay και Fabi εγκατέλειψαν.

Italian Grand Prix 1984
Σαν σήμερα το 1990

Διεξήχθη το Ιταλικό Grand Prix, με νικητή τον Ayrton Senna. O Senna έκανε grand chelem, με τον Alain Prost να τερματίζει δεύτερος και τον Gerhard Berger τρίτος.

Ayrton Senna, McLaren, Italian Grand Prix 1990
Σαν σήμερα το 2007

Διεξήχθη το Ιταλικό Grand Prix, με νικητή τον Fernando Alonso. O Alonso πήρε μία άνετη νίκη, με τον Lewis Hamilton να τερματίζει δεύτερος, παρά το γεγονός ότι είχε κλατάρισμα νωρίς μέσα στον αγώνα. Μάλιστα, ο Hamilton έκανε ίσως το καλύτερο προσπέρασμα στον αγώνα πάνω στον Kimi Raikkonen.

Fernando Alonso, McLaren, Italian Grand Prix 2007
Σαν σήμερα το 2012

Διεξήχθη το Ιταλικό Grand Prix, με νικητή τον Lewis Hamilton. O Sebastian Vettel δέχτηκε ποινή για αντικανονική άμυνα πάνω στον Fernando Alonso, ενώ λίγους γύρους αργότερα εγκατέλειψε. Ωστόσο, ο star του αγώνα ήταν ο Sergio Perez, ο οποίος επέκτεινε πολύ το πρώτο stint του και μετά το pitstop του είχε απίστευτο ρυθμό. Κατάφερε να βρεθεί από την 8η θέση στην 2η μέσα σε 15 γύρους. Τρίτος τερμάτισε ο Fernando Alonso.