WRC

Ράλλυ Εσθονίας (3η ημέρα): Το μέταλλο του πρωταθλητή μίλησε

O Kalle Rovanpera, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην τρίτη ημέρα του ράλλυ Εσθονίας, με τους Thierry Neuville και Esapekka Lappi να κάνουν το 2-3 για την Hyundai.

Κι ενώ όλοι περίμεναν πως οι μάχες θα συνεχιστούν και την τρίτη ημέρα του ράλλυ Εσθονίας, αυτή εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. O Kalle Rovanpera απέχει 61,08 αγωνιστικά χιλιόμετρα μακριά από το να κατακτήσει την τρίτη σερί νίκη του στην Εσθονία και να κάνει ένα μεγάλο και αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου στην καριέρα του.

Πως διακυμάνθηκε η τρίτη ημέρα του ράλλυ Εσθονίας

O νεαρός Φινλανδός, κέρδισε όλες τις ειδικές διαδρομές της ημέρας ανοίγοντας σταθερά την διαφορά από τον-ανήμπορο να αντιδράσει-Thierry Neuville, εκμεταλλευόμενος την καλή θέση εκκίνησης και τον καθαρό δρόμο που είχε μπροστά του. Κομβικό σημείο ήταν 12η ειδική, όταν ο Βέλγος υπέστη κλατάρισμα με αποτέλεσμα να χάσει 6,6 δευτερόλεπτα.

Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Thierry Neuville, ο οποίος από ένα σημείο και μετά ήταν ανήμπορος να ροκανίσει την διαφορά από τον Rovanpera. Ο Βέλγος ανέφερε πως σε ορισμένα σημεία των ειδικών ήταν αργός λόγω ορισμένων αστοχιών στις σημειώσεις. Πλέον καλείται να διατηρήσει την δεύτερη θέση καθώς έρχεται με άγριες διαθέσεις ο Esapekka Lappi, που απέχει 11 δευτερόλεπτα από το μεσαίο σκαλί του βάθρου.

H μάχη για την τρίτη θέση ανάμεσα στον Esapekka Lappi και τον Elfyn Evans συνεχίστηκε και σήμερα, με τον Βρετανό να κλείνει το πρωινό loop με διαφορά 1,9 δευτερολέπτων. Το απόγευμα ήταν η σειρά του Φινλανδού οδηγού της Hyundai να χαμογελάσει και πλέον κρατιέται με νύχια και με δόντια στην τριάδα. Σε κάθε περίπτωση τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.

O Teemu Suninen, ολοκλήρωσε το σημερινό σκέλος στην πέμπτη θέση, και ο Φινλανδός απολαμβάνει κάθε χιλιόμετρο του αγώνα, στην επιστροφή του στην μεγάλη κατηγορία. Σκοπός είναι να φτάσει στον τερματισμό, χωρίς προβλήματα και με ασφάλεια.

Ηρεμία για Katsuta και Loubet

Στην έκτη και έβδομη θέση, είναι οι Pierre-Louis Loubet και Takamoto Katsuta, με τον Γάλλο και τον Ιάπωνα να κινούνται στον δικό τους ρυθμό ως το τέλος της ημέρας. Ο Ιάπωνας αντιμετώπισε πρόβλημα με το turbo και το υβριδικό σύστημα κατά το πρώτο πέρασμα από την “Kanepi” και χρειάστηκε η συνδρομή του Aaron Johnston προκειμένου το αυτοκίνητο να μετακινηθεί εκτός stop control.

Επιπλέον ο Γάλλος, πήρε ποινή πέντε δευτερολέπτων διότι χρησιμοποίησε περισσότερη ενέργεια στο υβριδικό σύστημα. Παρόλα αυτά η θέση του στην γενική κατάταξη δεν επηρεάστηκε.

Ο δαιμονιώδης ρυθμός του Ott Tanak την Παρασκευή απέφερε τελικά καρπούς. Ο Εσθονός οδηγός, από την 49η θέση την Πέμπτη, κατάφερε τελικά να μπει στην βαθμολογούμενη δεκάδα και πλέον στοχεύει να πάρει το μέγιστο των βαθμών από την Powerstage. Βρίσκεται στην 8η θέση, ωστόσο απέχει κάτι παραπάνω από 3,5 λεπτά από την 7η θέση προκειμένου να διεκδικήσει περισσότερα πράγματα την Κυριακή.

Την βαθμολογούμενη δεκάδα, ολοκλήρωσαν οι Andreas Mikkelsen και Sami Pajari.

Η γενική κατάταξη μετά το τέλος της τρίτης ημέρας του ράλλυ Εσθονίας

Το ράλλυ Εσθονίας, ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή (23/7), με τέσσερις ειδικές διαδρομές, ξεκινώντας από την “Karaski 1” στις 08:09 το πρωί.

Διαβάστε όλα τα νέα της Formula 1 εδώ, ενώ πλέον μπορείτε να μας βρείτε στο InstagramYouTubeTik TokDiscord και Twitter.