Hamilton – “Ένιωσα σαν να ήταν η πρώτη μου νίκη”

Ο Lewis Hamilton ένιωσε πως η νίκη του στο Βραζιλιάνικο Grand Prix ήταν σαν να ήταν η πρώτη του, νικώντας και τον Max Verstappen παρ’ όλο που εκκινούσε από τη 10η θέση του grid.

Το τριήμερο του Lewis Hamilton στο Sao Paulo της Βραζιλίας δεν ήταν καθόλου εύκολο για τον ίδιο, μιας και ενώ σημείωσε τον ταχύτερο στις κατατακτήριες δοκιμές, τελικά αποκλείστηκε απ’ αυτές, με αποτέλεσμα να εκκινεί από την τελευταία θέση στο Sprint Qualifying της Παρασκευής. Παρ’ όλα αυτά, τερμάτισε στην 5η θέση, μόνο που θα εκκινούσε τον αγώνα της Κυριακής από την 10η θέση λόγω αλλαγής κινητήρα.

Ωστόσο, ο οδηγός της Mercedes γρήγορα ανέκτησε πολλές θέσεις έτσι ώστε να έχει φτάσει μέχρι τη 2η θέση, μόλις στον 19ο από τους 71 γύρους του αγώνα, πίσω από τον Verstappen της Red Bull.

Ο Βρετανός σε προσπάθεια προσπέρασης στον Verstappen στην στροφή 4 στον 48ο γύρο, αναγκάστηκε να βρει εκτός πίστας ώστε να μην έχει επαφή με τον Ολλανδό. Ωστόσο, βρήκε τον τρόπο να τον προσπεράσει έντεκα γύρους μετά στην ίδια στροφή, μιας που το μονοθέσιο του είχε σημαντικά ανώτερη τελική ταχύτητα στις ευθείες.

Τελικά ο Βρετανός διέσχισε τη γραμμή τερματισμού με μία διαφορά δέκα δευτερόλεπτων από τον δεύτερο Verstappen, μειώνοντας τη διαφορά του από εκείνον στο πρωτάθλημα των οδηγών στους 14 βαθμούς.

“Εν όψη του τριημέρου αυτού, ποτέ δεν πίστευα πως θα μπορούσαμε να μείωση τη διαφορά μας όσο σήμερα.” δήλωσε ο Hamilton μετά τον αγώνα.

“Και μετά όλα αυτά τα πράγματα, απλώς τείνουν να είναι ενάντιά μας. Όμως θεωρώ πως αυτό αποδεικνύει για όλους ότι ποτέ δεν πρέπει να τα παρατάς οτιδήποτε και αν αντιμετωπίζετε. Απλώς πρέπει να συνεχίζεις να πιέζεις, να μάχεσαι και πότε, ποτέ να μην σταματάς αυτήν την μάχη. Με αυτόν τον τρόπο προσέγγισα και αυτήν την εβδομάδα.”

“Όμως νιώθω σαν να είναι η πρώτη μου νίκη διότι αισθάνομαι σαν να έχω να κερδίσω πολύ καιρό.”

Ο Hamilton δέχθηκε συγχαρητήρια από τον επικεφαλή της Mercedes, Toto Wolff, μέσω του team radio, με τον Wolff να του λέει: “Έτσι ξεπερνάς έναν αποκλεισμό είκοσι θέσεων.” Και ο Hamilton του απάντησε: “Ήταν 25 οι θέσεις, όμως είσαι σωστός.”

Μαζί με τον Hamilton, στο βάθρο βρέθηκε ο teammate του Valtteri Bottas στη 3η θέση και ο αντίπαλός του Verstappen στη 2η. Η 3η θέση του Φινλανδού οδηγού της Mercedes, βοήθησε την ομάδα στο να αυξήσει την διαφορά μεταξύ αυτής και της Red Bull στους 11 βαθμούς.

“Η ομάδα έκανε εκπληκτική δουλειά, όπως και ο Valtteri έκανε πολύ καλή δουλειά ώστε να πάρουνε όσους περισσότερους βαθμούς ήταν εφικτό.” είπε ο Hamilton.

“Πίεζα. Πίεζα όσο πιο σκληρά μπορούσα. Όμως από την τελευταία θέση του grid και έπειτα με άλλες πέντε θέσεις ποινής, νόμιζα πως ήταν το δυσκολότερο τριήμερο που είχα.”

“Όμως ο πατέρας μου, μου θύμισε τον εαυτό μου το 2004 όταν ήμουν στην Formula 3 στο Μπαχρέιν και ενώ εκκινούσα τελευταίος τερμάτισα στη 10η θέση και τώρα τερμάτισα πρώτος. Οπότε αυτή η νίκη είναι για τον πατέρα μου.”

Διαβάστε όλα τα νέα της Formula 1 εδώ, ενώ πλέον μπορείτε να μας βρείτε στο InstagramYouTubeTik TokDiscord και Twitter.

Αδάμ Πίτσης

Λάτρης του μηχανοκίνητου αθλητισμού και γενικότερα του χώρου της αυτοκίνησης, ωστόσο πάνω απ'όλα λατρεύω την Formula 1. Από μικρός παρακολουθούσα σχεδόν κάθε αγώνα, ενώ πλέον χάρη στην ευκαιρία που μου έδωσε ο ιδρυτής του F1racingnewsgr, Σάκης Ζαφειρόπουλος, έχω έρθει ακόμη πιο κοντά στο άθλημα που αγαπώ. *Επίσης λατρεύω τα Go Karts, το gaming αλλά και άλλα πρωταθλήματα όπως: Formula Drift και WRC