GP Μονακό – Νικητής ο Perez

Ο Sergio Perez ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα του GP Μονακό. Δεύτερος ο Sainz, τρίτος ο Verstappen. Κόπηκε στα 2 το μονοθέσιο του Schumacher, βατερλό στα pit της Ferrari

Από την ηλιοφάνεια και την ζέστη την Παρασκευή και το Σάββατο, το Μόντε Κάρλο υποδέχτηκε τις ομάδες και τους οδηγούς της F1 με συννεφιά και υψηλή την πιθανότητα για βροχή. Η θερμοκρασία στον αέρα ήταν στους 23 βαθμοιύς Κελσίου και στους 37 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στο οδόστρωμα. Φλάβιο Μπριατόρε, Πάτρικ Ντέμπσει, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, Έρικ Ντάιερ και πολλοί διάσημοι βρίσκονται καλεσμένοι στα paddock του πριγκιπάτου. Με νέο κιβώτιο ταχυτήτων ο Carlos Sainz.

Με καθυστέρηση η έναρξη του αγώνα

Η βροχή που περίμεναν όλοι ήρθε 10 λεπτά πριν την εκκίνηση του αγώνα. Το race control της FIA αποφάσισε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα. Ο γύρος προθέσμανσης ξεκίνησε στις 16:09, πίσω από το αυτοκίνητο ασφαλείας. Η βροχή δυνάμωσε και ο αγώνας ξεκίνησε στις 16:16 πίσω από το safety car, με την χρήση των full wets. Η βροχή δυνάμωσε και η κόκκινη σημαία έκανε την εμφάνιση της.

Έναρξη δράσης με Leclerc σε τρελά κέφια

Το safety car επέστρεψε στα pit και ο αγώνας ξεκίνησε. Ο Charles Leclerc έφυγε μπροστά και άνοιξε την διαφορά από τους Sainz, Perez και Verstappen. Η Red Bull δεν έδωσε εντολή στους 2 οδηγούς της να αλλάξουν τις θέσεις, όπως συνέβη στην Ισπανία (σ.σ. ο Ολλανδός είχε πιο φρέσκα ελαστικά σε εκείνο το σημείο, αλλά υπήρχε μεγάλη διαφορά ανάμεσα τους). Ο Gasly μπήκε στον 5ο γύρο και έβαλε τα ενδιάμεσα ελαστικά, ανοίγοντας την πόρτα και σε άλλους οδηγούς.

Στον 17ο γύρο η Red Bull πρώτα τον Sergio Perez στα pit της, για να βάλει τα ενδιάμεσα. Στον 19ο γύρο έκαναν το ίδιο οι Charles Leclerc και Max Verstappen.

Βατερλό στα pit για την Ferrari – μεγάλος κερδισμένος ο Perez

Στον 22ο γύρο η Ferrari κάλεσε στα pits τον Sainz για να βάλει κατευθείαν τα σλικ. Την ίδια στιγμή ερχόταν από πίσω του ο Leclerc. Στην ενδοεπικοινωνία ο μηχανικός του Leclerc είπε στον Μονεγάσκο να παραμείνει μέσα στην πίστα. Αυτό το λάθος το εκμεταλλεύτηκε η Red Bull. Στον 23ο γύρο η Αυστριακή ομάδα κάλεσε και τον Verstappen και τον Perez στα pits. Ο Verstappen κράτησε πίσω του τον Leclerc και ο Perez τον γρήγορο Sainz.

Σοκαριστικό ατύχημα για τον Schumacher, κόπηκε στα δυο και διακοπή αγώνα

Στον 29ο γύρο ο Mick Schumacher γλκίστρησε στο σικέιν της πισίνας και έχασε την πρόσφυση του μονοθεσίου του. Το αποτέλεσμα ήταν να καταλήξει με μεγάλη δύναμη στις προστατευτικές μπαριέρες. Η VF-22 του Schumacher κόπηκε στα 2. Οι αγωνοδίκες δι΄΄εκοψαν τον αγώνα, για να καθαρίσουν την πίστα. Στην επανεκκίνηση η Red Bull έβαλε φρέσκο σετ μέσης γόμας, ενώ η Ferrari παρέμεινε με την σκληρή γόμα, έως το τέλος του αγώνα.

Πρώτη νίκη στο Μονακό για τον Perez, μεγάλος εκνευρισμός από τον Leclerc

Από την ώρα που το safety car επέστρεψε στα pits, ο Perez κράτησε μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας την πρώτη θέση. Έτσι ο Checo αναδείχτηκε για πρώτη φορά νικητής στους δρόμους του Πριγκιπάτου. Παράλληλα η Red Bull αναδείχτηκε νικήτρια για 4ο συνεχόμενο αγωνιστικό τριήμερο. Δεύτερος τερμάτισε ο Carlos Sainz, για λογαριασμό της Ferrari. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Max Verstappen, ο οποίος αύξησε την διαφορά του από τον αντίπαλο του στο πρωτάθλημα, Charles Leclerc. Απογοήτευση στο πρόσωπο του νεαρού Μονεγάσκου, ο οποίος τερμάτισε στην 4η θέση.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι George Russell (5ος), Lando Norris (6ος), Fernando Alonso (7ος), Lewis Hamilton (8ος), Valtteri Bottas (9ος) και Sebastian Vettel (10ος). Εκπληκτική άμυνα του Ισπανού οδηγού της Alpine, επάνω στον Βρετανό οδηγό της Mercedes και 7 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή. Ο Ocon τερμάτισε πίσω από τον Hamilton, αλλά εξαιτίας της ποινής των 5 δευτερολέπτων τερμάτισε στην 11η θέση.

Επόμενος αγώνας το Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν, στην πόλη του Μπακού, το τριήμερο 10 με 12 Ιουνίου.