Δραματικό Φιναλε στον αγώνα του Αμπου Νταμπι – VGL Ultimate

Έναν ακόμα φοβερό αγώνα μας προσέφερε η VGL Ultimate στον αγώνα του Αμπου Νταμπι. Από την αρχή μέχρι το τέλος η αγωνία ήταν στα ύψη την ώρα που ο Δρακατος και ο Κώστας Λεζαντ πάλευαν για τον τίτλο. Μετά από 29 γύρους δράσης πρωταθλητής ήταν ο Παναγής Δρακάτος που κατάφερε να κερδίσει και το πρωτάθλημα των κατασκευαστών μαζί με τον Teammate του Μιτσάλντο.

Qualifying:
Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος επέλεξαν διαφορετικοί στρατηγικοί κάτι που έφερε από νωρίς το ενδιαφέρον στον αγώνα. Ο δρακατος ολοκλήρωσε γύρους με την μαλακή γόμα κάνοντας το 1:31.735 παίρνοντας Pole Position. Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Λεζαντ πήρε την Πέμπτη θέση με την μεσαία γόμα. Την δεύτερη θέση παίρνει ο Μιτσαλντο όπου κάνει το 1-2 για τις Μερσεντες. Ενώ τον τρίτο χρόνο έκανε ο Λουκάς με την Χαας.

Race:

Φοβερή εκκίνηση έκανε ο Παναγής ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σοφτ γόμα και κατέφερε να ξεφύγει από νωρίς. Ωστόσο ο Κώστας λεζαντ πίεζε και αυτός με την μεσαία γόμα κερδίζοντας μια θέση από τον οδηγό της Williams Ιωάννη Σπάνια. Στις πίσω θέσεις δεν έγινε καμία αλλαγή όμως είχαμε την πρώτη ποινή στο 2 γύρο από τον Μιτσαλντο.
Ο δρακατος ήταν αυτός που μπήκε πρώτος στα Πιτ επιλέγοντας την μαλακή γόμα. Συγκεκριμένα στο 10 γύρο μπήκε στα πιτ και έπεσε στην 4 θέση . Μπροστά του βρήκε πιο αργά μονοθέσια όπου και έχασε πολύ χρόνο.

Όμως ο Κώστας λεσαντ έμεινε έξω αφού ήταν σε διαφορετική στρατηγική από αυτη του Παναγή. Βέβαια ο Δρακατος είχε αλλά σχέδια και άρχισε να πιέζει στο όριο το μονοθέσιο με αποτέλεσμα να καλύψει το παράθυρο του ενός Πιτ Στοπ . Αυτό τον οδήγησε στο να ξανα μπει στα πιτ για να βάλει την μεσαία γόμα στον 16 γύρο. Ο Κώστας Λεζαντ έδωσε πολύ νωρίς απάντηση μπαίνοντας στα πιτ στον δέκατο έβδομο. Συγκεκριμένα έβαλε την μαλακή γόμα για να απειλήσει τον Δρακατο. Για 10 γύρους γύρους ο Λεζαντ ήταν σε απόσταση αναπνοής από τον Δρακατο.

Στο τέλος όμως την καρό σημαια είδε πρώτος ο Παναγής Δρακατος παίρνοντας το πρωτάθλημα οδηγών αλλά και των κατασκευαστών της VGL Ultimate . Δεύτερος μετά από φοβερές προσπάθειες τερμάτησε ο Κώστας Λεζαντ ενώ το βάθρο συμπληρώνει ο Ιωάννης Σπάνιας.

Διαβάστε όλα τα νέα της Formula 1 εδώ, ενώ πλέον μπορείτε να μας βρείτε στο InstagramYouTubeTik TokDiscord και Twitter.