Σαν σήμερα στην F1 – 25/5

Σαν σήμερα το 1939

Σαν σήμερα το 1939 γεννήθηκε ο Mike Harris, ο οποίος συμμετείχε στο Νοτιοαφρικάνικο Grand Prix του 1962, οδηγώντας μία Cooper. O Harris κατετάγη 15ος στις κατατακτήριες, ενώ στον αγώνα βρισκόταν στην 10η θέση προτού εγκαταλείψει λόγω αστοχίας στον κινητήρα.

Σαν σήμερα το 1975

Σαν σήμερα το 1975 διεξήχθη το Βελγικό Grand Prix, με νικητή τον Niki Lauda. Αν και οι Carlos Pace και Vittorio Brambilla βρίσκονταν στις πρώτες δύο θέσεις στην αρχή του αγώνα, οι δύο αυτοί οδηγοί πίεσαν υπερβολικά τα μονοθέσιά τους, με αποτέλεσμα να χάσουν πολλές θέσεις στην συνέχεια του αγώνα. Ο Lauda πήρε την πρωτοπορία στον 6ο γύρο και δεν την έχασε ποτέ, με τον Jody Schekter να τερματίζει δεύτερο και τον Carlos Reutemann να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Niki Lauda, Ferrari, Belgian Grand Prix 1975
Σαν σήμερα το 1986

Σαν σήμερα το 1986 διεξήχθη το Βελγικό Grand Prix, με νικητή τον Nigel Mansell. O Mansell πήρε την πρώτη νίκη της χρονιάς την ώρα που ο teammate του, Nelson Piquet, εγκατέλειπε με βλάβη στον κινητήρα. Παρ’ όλα αυτά, προβλήματα αντιμετώπισε και ο Mansell, ο οποίος έπεσε στο πίσω μέρος του grid μετά από ένα τετακέ, αλλά κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία από τον Ayrton Senna κατά την διάρκεια των pit stops και να τερματίσει πρώτος με διαφορά 20 δευτερολέπτων.

Εντυπωσιακός ήταν κι ο Alain Prost, ο οποίος αναγκάστηκε να μπει στα pits στο τέλος του πρώτου γύρου μετά από επαφή που είχε με τον Gerhard Berger και κατάφερε να τερματίσει έκτος, παίρνοντας έναν βαθμό. Βέβαια, ο Γάλλος αντιμετώπιζε πρόβλημα και με το τιμόνι, αλλά και με τον κινητήρα του, με αποτέλεσμα η έκτη θέση να μοιάζει με θαύμα.

Nigel Mansell, Williams FW11 Honda, Belgian Grand Prix 1986
Σαν σήμερα το 1997

Σαν σήμερα το 1997 διεξήχθη το Ισπανικό Grand Prix, με νικητή τον Jacques Villeneuve. Σε εκείνον τον αγώνα, τα ελαστικά της Bridgestone λειτουργούσαν καλύτερα από εκείνα της Godyear, με αποτέλεσμα ο Olivier Panis να γίνει διεκδικητής της νίκης. Ο Panis εκκίνησε από την δωδέκατη θέση και μετά τον δεύτερο γύρο των pit stops ήταν σε θέση να απειλήσει τον πρωτοπόρο, Jacques Villeneuve. Ωστόσο, με 15 γύρους να απομένουν, o Panis έχασε χρόνο, όταν έριχνε γύρο στους Ralf Schumacher και Eddie Irvine. O Irvine αγνοούσε επιδεικτικά τις μπλε σημαίες, προκειμένου να δώσει την δυνατότητα στον τέταρτο εκείνη την στιγμή, Michael Schumacher να πλησιάσει τον Panis και τον τρίτο, Jean Alesi.

Για τον λόγο αυτό, ο Irvine τιμωρήθηκε με stop & go penalty, αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει. O Panis έχασε 6 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα ο Villeneuve να πάρει την νίκη κι ο Γάλλος να τερματίσει δεύτερος, με διαφορά μικρότερη των 6 δευτερολέπτων. Τελικά, ο Schumacher δεν κατάφερε να προσπεράσει τον Alesi κι έτσι ο Γάλλος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Spanish Grand Prix 1997
Σαν σήμερα το 2008

Σαν σήμερα το 2008 διεξήχθη το Grand Prix του Μονακό, με νικητή τον Lewis Hamilton. Στο βροχερό Μονακό, ο Felipe Massa βρισκόταν στην πρωτοπορία στους πρώτους γύρους του αγώνα, με τον Lewis Hamilton να τον ακολουθεί. Ωστόσο, ο Βρετανός έκανε λάθος, χάνοντας τον έλεγχο του μονοθεσίου του στην Tabac, με αποτέλεσμα να υποστεί κλατάρισμα. Αυτό τον ανάγκασε να μπει στα pits, ακολουθώντας, χωρίς να το ξέρει, την τέλεια στρατηγική. Η McLaren γέμισε το μονοθέσιο του Hamilton με καύσιμα κι ο συνδυασμός αυτού με τα safety cars, το λάθος του Massa στην St. Devote και την ποινή του Raikkonen έφεραν τον Βρετανό στην ιδανική θέση. Ο Hamilton μπήκε για τα slicks ελαστικά την κατάλληλη στιγμή και κέρδισε τον αγώνα, με τον Felipe Massa να τερματίζει δεύτερο και τον Robert Kubica τρίτο.

Felipe Massa & Kimi Raikkonen, Ferrari, Monaco Grand Prix 2008
Σαν σήμερα το 2014

Σαν σήμερα το 2014 διεξήχθη το Grand Prix του Μονακό, με νικητή τον Nico Rosberg. O Γερμανός κέρδισε εύκολα τον αγώνα, με τον Hamilton να τερματίζει δεύτερο και τον Ricciardo τρίτο. Ωστόσο, η έκπληξη του αγώνα άκουγε στο όνομα Jules Bianchi. O Γάλλος εκκίνησε 21ος και τερμάτισε στην όγδοη θέση, πέφτοντας, τελικά, στην ένατη εξαιτίας μίας ποινής πέντε δευτερολέπτων. Αυτός ήταν ο πρώτος και μοναδικός βαθμός του πολλά υποσχόμενου Γάλλου, η καριέρα του οποίου τερματίστηκε με άδοξο και τραγικό τρόπο στο Grand Prix της ίδιας χρονιάς.